Jeżeli wybieracie się do Anglii i zamierzacie zahaczyć o London Eye lub Madame Tussauds, to być może ten post skłoni Was do lekkiej korekty planów.
Fabryka Morgana to najciekawsze miejsce jakie miałem okazję odwiedzić w UK. Bije na głowę wszystkie atrakcje Londynu (warto je zobaczyć, ale można w drugiej kolejności). Jeżeli cenicie autentyczność, gardzicie komercją, a dodatkowo jesteście lekko zakręceni na punkcie koni mechanicznych to pokochacie to miejsce od pierwszego wejrzenia.

Plakat z 1931 r.
Morgan jest ostatnią w Anglii (i jedną z ostatnich na świecie) manufakturą ręcznie wytwarzającą samochody. Zatrudnia kilkudziesięciu rzemieślników, którzy wykonują swoją pracę dokładnie w taki sposób, jak przed ponad 100 laty – w czasach gdy powstawała fabryka. A każdy, kto jest gotów zapłacić 15 funtów za bilet, może przypatrzeć się z bliska ich pracy, podczas trwającego 2.5 godziny tour’u. W dzisiejszych czasach, mało który producent pozwala zwykłym ludziom oglądać proces powstawania swoich aut. W Anglii robi to Bentley i Aston Martin (ale tylko teoretycznie, bo jest to możliwe tylko dla klientów tych marek), Mini (ale to jest już masowa produkcja), Jaguar (zakaz robienia zdjęć), Morgan i Lotus (to jest nasz typ na następny tour).
Ale wróćmy do Morgana… Wszystko zaczęło się w brytyjskim mieście Malvern w 1909 r., kiedy to Henry Morgan rozpoczął produkcję swojego pierwszego trójkołowca. O jego sukcesie zadecydowało zarówno sportowe prowadzenie, jak i niższe podatki (konstrukcje trójkołowe klasyfikowane były jako motocykle). As lotnictwa, kapitan Albert Ball, opisał ten model jako „najbliższą lataniu rzecz bez odrywania się od ziemi”. Skrzynia biegów posiadała dwa przełożenia: „szybko” i „jeszcze szybciej”. Do wybuchu pierwszej wojny światowej pojazdy Morgana pobiły 10 brytyjskich i światowych rekordów prędkości. W 1935 r. firma zaprezentowała pierwsze auto na czterech kołach, a w 1953 r. fabrykę opuścił ostatni 3 Wheeler (firma ponownie wróciła do jego produkcji w 2011 r.). Od tego czasu Morgan produkował wyłącznie modele czterokołowe. Ich znakiem rozpoznawczym jest długa maska i koło zapasowe umieszczone na tylnej klapie. Wszystkie auta wykonywane są ręcznie, a do budowy ich nadwozi używa się drewna (jesionu) i aluminium. W 2000 r. zaprezentowano Morgana Aero 8. Był to całkowicie nowy model, który wyposażono w silnik produkcji BMW (V8 o pojemności 4,8 litra). Auto z silnikiem o mocy 367 KM uzyskiwało prędkość maksymalną ponad 270 km/h. Najdroższa była odmiana AeroMax z charakterystycznym kształtem tylnej partii nadwozia. Jej produkcja została ograniczona do 100 sztuk, a model ten mieli w swoich garażach m.in. Richard Hammond (Top Gear) i Rowan Atkinson (Jaś Fasola).
Przez całe lata swego istnienia firma odrzucała propozycje przejęcia jej przez inne koncerny. W latach 90tych odziedziczył ją wnuk Henry’ego Morgana i skutecznie unowocześnił. Zaostrzające się przepisy spowodowały wprowadzanie nowych materiałów i systemów bezpieczeństwa (ABS, ESP, tempomat, poduszki powietrzne), ale założenia budowania Morganów pozostały niezmienne.
W czasach, gdy wszystkie auta wyglądają niemal identycznie (i nudno) Morgany są prawdziwymi dziełami sztuki na kołach.
Ciekawostki:
- Na przestrzeni lat Morgany budowano z silnikami m.in.: Triumpha, Forda, Rovera, S&Sa, BMW
- Obecnie w ofercie znajdują się modele: 3 Wheeler, Morgan 4/4 (w różnych wariantach mocy) i Morgan Aero 8
- Ceny w zależności od modelu wahają się w granicach od 30,000 do 130,000 funtów
- Okres oczekiwania na auto wynosi od 6 miesięcy do 2 lat (choć zdarzały się przypadki, że klienci czekali nawet 9 lat)
- Obecnie fabryka zatrudnia 163 osoby i produkuje ok. 500 maszyn rocznie
- Do Morgana 4/4 należy rekord długości produkcji jednego modelu (od 1936 r.)
- Morgana zamówić można w jednym z ponad 40 tysięcy kolorów
A teraz zapraszam na krótką wycieczkę do Malvern…

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory

Morgan Factory (popiersie Henry’ego Morgana)

Morgan Factory
Leave A Reply