To będzie jeden z krótszych postów, jakie kiedykolwiek powstały na tym blogu. Zawsze myślałem, że im dłużej przebywasz w jakimś miejscu tym łatwiej o nim cokolwiek napisać… Nic bardziej mylnego (przynajmniej w moim przypadku). W Bath mieszkam od 7 miesięcy i od jakiegoś już czasu zbieram się do napisania posta o nim – i z każdym dniem coraz trudniej mi to przychodzi. A jest o czym pisać, bo miasto jest naprawdę ładne – przynajmniej tak twierdzą ludzie, którzy mieli okazję je odwiedzić. Jeśli chodzi o historię Bath i opisy stylów architektonicznych to ograniczę się do niezbędnego minimum – żeby nie zniechęcić czytelników już po kilku linijkach tekstu. Wydaje mi się, że dużo bardziej zachęcające do odwiedzenia Bath będą fotki, które standardowo wrzucę pod tekstem.
I teraz następuje zdanie, dzięki któremu zgrabnie przechodzimy od średnio udanego wstępu do części właściwej posta.
Bath jest miastem w południowo-zachodniej Anglii, w hrabstwie Somerset. Leży 160 km na zachód od Londynu i 21 km na południe od Bristolu. Posiada status „city” nadany przez królową Elżbietę I w roku 1590. Zajmuje powierzchnię 29 km² i liczy około 85 000 mieszkańców. Bardzo istotne dla rozwoju miasta było jego położenie w dolinie rzeki Avon. Dzięki temu miało ono (i ma nadal) dostęp do wód geotermalnych. Odkryli je już w 60 roku n.e. Rzymianie i wokół gorących źródeł wybudowali łaźnie. Dzięki temu Bath stało się pierwszym nowożytnym uzdrowiskiem na Wyspach Brytyjskich. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego termy podupadły, a z czasem zamieniły się w ruiny. Zanikł zupełnie rzymski układ ulic. W IX w. miasto stało się własnością króla Alfreda Wielkiego, który nadał mu całkowicie nowy kształt. Od początku XVIII w. Bath zostało (za sprawą brytyjskiego dandysa – Richarda Beau Nasha) najmodniejszym miastem w Wielkiej Brytanii a także ulubionym kurortem i uzdrowiskiem angielskiej arystokracji. Nashowi w promocji miasta pomogli: Ralph Allen – przedsiębiorca i odkrywca oraz trzej znani architekci: Robert Adam, John Wood Starszy i jego syn – John Wood Młodszy. To właśnie oni nadali Bath jego obecny wygląd i sprawili, że jest najpiękniejszym miastem angielskim epoki georgiańskiej (1714 – 1836 r.). Starszy z Woodów zaprojektował m.in. The Royal Circus – zabudowę okrągłego placu klasycystycznymi kamienicami. Natomiast młodszy z Woodów w tym samym stylu The Royal Cresent. Obie te budowle tworzą widoczny z lotu ptaka klucz – symbol masonerii.
Najsłynniejszą budowlą Roberta Adama jest most Pulteney Bridge z 1774 r. Jest to moja ulubiona budowla w Bath. Pulteney Bridge jest jednym z 4 mostów na świece, które po obu stronach są zabudowane. W 2012 r. Tom Hooper kręcił tu finałową scenę „Nędzników”. Można powiedzieć, że miasto pozazdrościło Florencji, w której znajduje się inny znany zabudowany most – Ponte Vecchio (wystąpił w „Pachnidle” Toma Tykwera). W czasie II Wojny Światowej (w 1942 r.) miasto został częściowo zniszczone przez naloty Luftwaffe. Ucierpiało 19 tysięcy budynków a ponad 1000 zostało całkowicie zniszczonych. Od 1987 r. Bath, jako jedyne miasto w Wielkiej Brytanii jest w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rocznie odwiedza je ponad 4 mln turystów z całego świata.
A teraz kilka ciekawostek, o których być może nie wszyscy odwiedzający Bath wiedzą:
- Wszystkie budynki w mieście muszą być budowane z wapienia o kolorze miodowym – tzw. Bath stone (wymagane w związku z obecnością miasta na liście UNESCO)
- Miasto było systematycznie „podnoszone” ze względu na rzekę Avon, która często wylewała i zatapiała okoliczne budynki. Dlatego w niektórych kamienicach kondygnacje mieszkalne zaczynają się od głębokości 6 metrów poniżej obecnego poziomu ulicy. Ciekawostką jest, że nawet na tych niskich poziomach mieszkańcy mają dostęp do światła słonecznego
- Bath jest jednym z najdroższych miast w Anglii – średnia miesięczna cena wynajmu „kawalerki” to ok. 800 funtów (bez mediów)
- Pomiędzy 1936 a 1940 roku podczas wygnania przebywał tu ostatni cesarz Etiopii – Haile Selassie I (symbol ruchu Rastafari)
- Najsłynniejszą historyczną mieszkanką Bath była Jane Austen (autorka m.in. „Dumy i uprzedzenia”). W Bath dzieje się też akcja jej dwóch powieści: „Opactwo Northanger” oraz „Perswazje”
- Najsłynniejszym współczesnym mieszkańcem jest Nicolas Cage, który kupił apartament na The Royal Circus za ponad 4 mln funtów
- Rzymskie łaźnie w Bath są najczęściej odwiedzanym miejscem ze wszystkich zabytków brytyjskich (nie wliczając zabytków Londynu)
- Bath jest najbardziej zadłużonym miastem w Wielkiej Brytanii. Dług na głowę jednego mieszkańca wynosi 2300 funtów
- Ze względu na scenerię w Bath kręci się wiele filmów historycznych i kostiumowych („Vanity Fair”, „Księżna”). Więcej szczegółów znajdziecie na stronie: http://visitbath.co.uk/things-to-do/activities/on-location-film-trail
- Bath jest siedzibą dwóch uniwersytetów. Univeristy of Bath został założony w 1966 r. W 2011 r. Sunday Times nadał mu tytuł „Uniwersytetu Roku”
- Bath Rugby to drużyna występująca w Aviva Premiership – najwyższej klasie rozgrywkowej
- Bath słynie z bardzo wysokich (nawet jak na Anglię) cen nieruchomości. Jeżeli chcemy zostać sąsiadami np. Nicolasa Cage’a musimy wydać ponad 4 mln funtów (bez podatku)
A na koniec zapraszam na krótką wycieczkę po „moim” mieście…
6 komentarzy
Cóż za magiczne zdjęcia! Wiesz, że nigdy nie słyszałam o Bath, choć żyłam w UK ładnych kilka miesięcy:) Pozdrawiam!
Dzięki za komplement :) A co do Bath, to jeśli nie miałaś okazji go odwiedzić, to obowiązkowo musisz to nadrobić przy następnej wizycie w UK.
Piękny wpis o pięknym miejscu :)
Dzięki wielkie! Miasto rzeczywiście jest cudowne…
Tak, Bath to georgiańska perła. A tak przy okazji to jeszcze dwa mniejsze miasta w UK mnie urzekły, obydwa zresztą również z rzymskimi pozostałościami – Chester, z szachulcową zabudową i Winchester – ku mojemu zdziwieniu pierwsza stolica Anglii.
W Winchesterze miałem okazję być kilka razy a Chester jest na mojej liście. Ale wydaje mi się, że Bath „wygrywa” z oboma wymienionymi miastami położeniem. Co nie zmienia faktu, że każde z nich jest warte odwiedzenia. Dzięki za komentarz i pozdrawiam serdecznie!